|  October 22, 2014  |  
Fair   38.0F  |  Forecast »
Bookmark and Share Email this page Email Print this page Print Feed Feed

Murkowski Announces 2012 Service Academy Nominees

37 Alaskan Seniors, “Stellar Candidates” Put Forward by Senator

WASHINGTON, D.C. – Senator Lisa Murkowski today announced that she has nominated 37 young Alaskans for appointment to the U.S. military service academies for the class of 2016.

“This year’s nominees are stellar candidates who embody the leadership capabilities and strong characters we expect from our men and women in uniform,” Murkowski said.  “It is a privilege to nominate such accomplished Alaskans for admission to our service academies.”

Nominees were selected based on their academic record, extracurricular activities and potential for leadership. Sen. Murkowski’s nominees will now compete against other nationwide candidates for a space in the entering class. A congressional nomination does not guarantee admission to a service academy; service academies will make the final decisions.

The following is a list of nominees and their hometowns:

U.S. Air Force Academy - Colorado Springs, Colorado:

Jason Cusack, Anchorage

Madeleine Dupree, Anchorage

Franklin Durr, Anchorage

Joshua Sy, Anchorage

Evdokyia Hail, Eagle River

Veronica Morthorpe, Eagle River

Benjamin Evans, Palmer

Andrew Liebing, Palmer

Allen Shaw, Juneau

Claressa Ullmayer, Juneau

 

 

U.S. Merchant Marine Academy – Kings Point, New York:

Tanner Evans, Anchorage

Kevin Greco, Eagle River

Benjamin Hladick, Unalaska 

Case Kuikhoven, Ketchikan

Joseph Zarlengo, Petersburg

Christopher Scott, Fairbanks

Brian Strickland, Homer

 

U.S. Military Academy – West Point, New York:

Andrew Thornquist, Anchorage

Yn-Sheng Hu, Anchorage

Shena Cousens, Chugiak

Eric Guinn, Eagle River

Oscar Hall, Eagle River

Emily Hart, Palmer

Shelby Perkins, North Pole    

Elizabeth Herzner, Nome

Luke Dinon, Craig

Wilson Suzuki, Juneau

 

U.S. Naval Academy – Annapolis, Maryland:

Sam Burgess, Anchorage

Samantha Jones, Anchorage

Adela Rivera, Anchorage

Alice Browder, Fairbanks

Jeremy Valero, Fairbanks

Rustin Thurmond, Fairbanks

Jessica Croom, Wasilla

Teresa Kennedy, Wasilla

Cody Carroll, Soldotna

Andrea McDavid, Clear

Add your comment:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement